Nieruchomość komercyjna – co to takiego?

Nieruchomości komercyjne to obiekty, w których można prowadzić działalność gospodarczą lub czerpać zyski z ich wynajmu. Zalicza się do nich biura, magazyny, galerie, pasaże handlowe itp. Nieruchomości komercyjne należą do najczęściej sprzedawanych, zaraz po budynkach mieszkalnych.

Budynek usługowo-mieszkalny – definicja

Budynki usługowo-mieszkalne to nieruchomości, które łączą w sobie dwie części –  przeznaczoną do wykonywania działalności gospodarczej oraz mieszkalną. To rozwiązanie popularne przede wszystkim wśród freelancerów – dzięki temu, że prowadzą oni biznes w tym samym budynku, w którym mieszkają, zyskują szansę na dużą oszczędność kosztów. Wśród budynków usługowo-mieszkalnych wyróżnia się:

  •  budynek usługowy z częścią mieszkalną – metraż lokalu usługowego jest w tym przypadku większy niż 30% całej powierzchni nieruchomości. Taki budynek musi spełniać warunki dotyczące budynków użyteczności publicznej – m.in. posiadać toaletę przystosowaną do klientów z niepełnosprawnościami czy zaplecze sanitarno-socjalne;
  •      budynek mieszkalny z częścią usługową (np. dom jednorodzinny z wydzieloną strefą do prowadzenia biznesu) – połączenie jednego mieszkania i jednego lokalu do świadczenia usług związanych z prowadzoną działalnością. Powierzchnia lokalu usługowego nie może w tym przypadku przekraczać 30% powierzchni całej nieruchomości. W tego typu budynku pojawiają się najczęściej dwa wejścia – w ten sposób można łatwo oddzielić strefę firmową od strefy prywatnej.

Dlaczego warto zainwestować w budynek usługowo-mieszkalny?

Budynek usługowo-mieszkalny to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, które gwarantuje wiele korzyści. Jedną z nich jest oszczędność kosztów. Wykonywanie działalności gospodarczej we własnym domu pozwala bowiem uniknąć dodatkowych wydatków związanych z wynajmem przestrzeni biurowej, zakupem paliwa czy dojazdami do biura komunikacją miejską. Realizacja biznesowych obowiązków w zamieszkiwanym na co dzień budynku pozwala też zaoszczędzić cenny czas. Wykorzystać go można na sprawy związane z prowadzoną firmą lub na odpoczynek po pracy- aby zająć się pracą, wystarczy przejść do drugiego pomieszczenia. Co więcej, pracując w domu, nie trzeba martwić się o brak dostępności sprzętów, np. jeżeli zajdzie potrzeba wysłania maila lub dokończenia projektu o nietypowej porze. Dla wielu osób dodatkowym atutem jest także możliwość samodzielnej aranżacji biura. Wynajmując przestrzeń do celów prowadzonej działalności, często nie można ingerować w wystrój czy układ pomieszczeń. We własnym domu tego typu ograniczenia nie istnieją.

Budynki usługowo-mieszkalne na sprzedaż w ofercie Orange

Orange oferuje kilkaset nieruchomości na sprzedaż, zarówno pod budynki usługowe, jak i budynki mieszkaniowe czy usługowo-mieszkalne. Obiekty zlokalizowane są na terenie całej Polski. Różnią się one między sobą metrażem oraz cenami, dzięki czemu każdy jest w stanie dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Jeżeli poszukujesz budynku usługowo-mieszkalnego w swojej okolicy, sprawdź naszą ofertę skierowaną do inwestorów oraz przedsiębiorców. Oprócz budynków usługowo-mieszkalnych czekają na Ciebie lokale użytkowe i usługowe, budynki mieszkalne, budynki mieszkalno-użytkowe oraz o charakterze mieszanym. To rozwiązania, które w ramach jednego obiektu pozwalają realizować jednocześnie cel biznesowy oraz cel mieszkaniowy – idealne dla osób, którym zależy na rozwoju biznesu i zadbaniu o work-life balance.

Według ekspertów rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce ma szansę wrócić na ścieżkę wzrostu już w drugiej połowie 2024 roku. Pomimo przejściowych trudności takich jak rosnące stopy procentowe, wyższe ceny energii i przede wszystkim inflacja, rynek komercyjny jest bardzo perspektywiczny. W aktualnej sytuacji analitycy widzą również pozytywy, jak efektywne wykorzystanie nieruchomości (popularność obiektów typu mixed–use) i wzrost zainteresowania ekologicznymi rozwiązaniami. Wpisuje się to idealnie w strategię zrównoważonego rozwoju (ESG).