Co to jest lokal usługowy – definicja i znaczenie na rynku nieruchomości

Lokal usługowy – co to jest? Poznaj definicję

Według definicji lokal usługowy to pomieszczenie lub zespół pomieszczeń o innym przeznaczeniu, niż cele mieszkaniowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce, w którym są świadczone różnego rodzaju usługi. Lokal usługowy może być wykorzystywany do:

 • prowadzenia działalności gospodarczej, np. jako przestrzeń biurowa, czy gabinet specjalistyczny;
 • wykonywania usług, np. sklepy, restauracje, salony fryzjerskie, czy nawet placówki edukacyjne;

Przeczytaj też: Budynek usługowo-mieszkalny jako inwestycja. Co warto wiedzieć przed kupnem? 

 

Czym różni się lokal usługowy od użytkowego?

Lokal usługowy i użytkowy to pojęcia, które często traktuje się zamiennie. Między terminami istnieją jednak różnice – przede wszystkim w sposobie wynajmu i użytkowania. W przypadku lokalu użytkowego nie obowiązują tak szczegółowe wymogi. Dzięki temu ten rodzaj nieruchomości sprawdzi się dla znacznie szerszego spektrum działalności niż lokal usługowy.  

Lokal użytkowy może obejmować przestrzenie, takie jak:

 • biura, 
 • specjalistyczne gabinety, 
 • nieruchomości używane do celów produkcyjnych,
 • magazyny przemysłowe. 

Lokal użytkowy może obejmować nie tylko przestrzenie mieszkalne i biurowe, lecz także dodatkowe pomieszczenia, takie jak na przykład piwnica. Natomiast lokal usługowy musi być doskonale dostosowany do specyfiki wykonywanej w nim działalności.   

 

Czym charakteryzuje się lokal usługowy?

Lokal usługowy to rodzaj nieruchomości, który składa się z jednego lub kilku pomieszczeń. Nie jest to jednak konieczność. W przeciwieństwie do lokalu użytkowego, lokal usługowy może obejmować wszystkie pomieszczenia w budynku. Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że w budynku nie ma pomieszczeń mieszkalnych. 

Jedną z kluczowych cech lokali usługowych jest ich funkcjonalność. Takie miejsce powinno być zaprojektowane tak, aby było dostosowane do specyfiki danej branży. Przestrzeń w lokalu usługowym może być wykorzystana na wiele różnych sposobów, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Na przykład:

 • Lokal gastronomiczny musi posiadać odpowiednio wyposażoną kuchnię, magazyn oraz przestrzeń jadalnianą, w której goście będą spożywać posiłki. 
 • Biuro może posiadać specjalnie zaprojektowaną przestrzeń ze stanowiskami, np. typu open-space i osobne pokoje na spotkania lub konferencje, a także miejsce na biurka i komputery.
 • W przypadku sklepów przestrzeń może być wykorzystana do wyświetlania reklamy i sprzedaży produktów.

Dowiedz się więcej na temat: Działka usługowa a działka inwestycyjna. Którą wybrać? 

 

Czy warto inwestować w lokal usługowy?

Inwestycja w lokal usługowy ma swoje plusy i minusy. W praktyce, znalezienie lokalu usługowego bywa trudniejsze i bardziej czasochłonne niż poszukiwanie lokalu użytkowego. Co więcej, wynajem lokalu usługowego jest zazwyczaj droższy. Taka inwestycja często wymaga poniesienia większych kosztów finansowych, ponieważ opłaty obejmują nie tylko wynajem samej przestrzeni, ale również wyposażenia i sprzętu. 

Wybór lokalu usługowego może przynieść jednak wiele korzyści. Większe koszty przekładają się na wyższe standardy. Taki lokal będzie spełniać wymogi niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, a to może przynieść długoterminowe profity finansowe. Warto więc poświęcić więcej czasu na znalezienie odpowiedniego lokalu, dopasowanego do potrzeb Twojej firmy.  

Zainteresował Cię ten temat? Odkryj więcej w przewodniku: Rynek nieruchomości komercyjnych – przewodnik  

 

Inwestycja w lokal usługowy – na co zwrócić uwagę?

Inwestowanie w lokal usługowy, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się proste, wymaga odpowiedniego przygotowania i precyzyjnej analizy. Jakie kluczowe czynniki należy wziąć pod uwagę?  

 • Lokalizacja – lokal usługowy powinien znajdować się w dobrej lokalizacji, aby klienci mieli do niego łatwy dostęp.
 • Stan techniczny – podczas odbioru lokalu usługowego, warto sprawdzić, np. instalację kanalizacyjną, bez której nie poprowadzisz działalności gastronomicznej. 
 • Umowa – ważne jest uzgodnienie i zapisanie wszelkich kwestii związanych z wynajmem, np.  dotyczących kaucji, warunków wypowiedzenia umowy najmu czy odpowiedzialności za naprawę szkód. 

Szukasz budynków usługowych? Sprawdź działkę pod działalność przemysłową i usługową w Lidzbarku Warmińskim w promocyjnej cenie.