Działka inwestycyjna a działka usługowa. Czym się różnią?

Działka inwestycyjna – co to jest?

Działka inwestycyjna to grunt, który jest przeznaczony do celów inwestycyjnych. Tego typu działki są wydzielane w planach zagospodarowania przestrzennego dla potencjalnych inwestorów. Główną cechą działek inwestycyjnych jest to, że nie można ich przeznaczyć na zabudowę mieszkalną. Można za to przeznaczyć działkę inwestycyjną pod budynki przemysłowe lub magazynowe, obiekty handlowe, biura lub inne, typowo inwestycyjne rozwiązania. Działki inwestycyjne dzielą się na dwie grupy: działki usługowe i działki przemysłowe. Więcej informacji na temat działek inwestycyjnych można znaleźć tutaj: https://www.nieruchomosci.orange.pl/blog/dzialka-inwestycyjna--co-to-znaczy.

 

Działka usługowa – definicja 

Działka  usługowa to teren, na którym można przeprowadzić zabudowę usługową. Tego typu działki są wydzielane na planach zagospodarowania przestrzennego (takie plany wydają gminy) i oznaczone literą U. Działka usługowa może zostać przeznaczona pod różne cele usługowe i handlowe. Może się znaleźć na niej biuro, lokal gastronomiczny, sklep itp. Sama definicja działki usługowej może się różnić, w zależności od lokalnych przepisów i planów zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że teren takiej działki może być przystosowany do potrzeb działalności gospodarczej i handlowej, zgodnie z określonymi regulacjami.

 

Co można wybudować na działce usługowej?

Działkę usługową można zabudować zgodnie z oznaczeniem, które zostało jej nadane w Mmiejscowym planie zagospodarowania. Co można wybudować na działce usługowej? Co oznaczają poszczególne oznaczenia?

  • U – działki przeznaczone pod działalność handlowo-usługową (np. sklepy spożywcze, sklepy odzieżowe, drogerie, zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne, lokale gastronomiczne)
  • UP – działki pod usługi publiczne (np. szkoły, urzędy)
  • UZ – działki pod usługi zdrowotne (np. przychodnie, kliniki, szpitale)
  • UK – powierzchnie do sprawowania kultu religijnego
  • US – działki pod działalność sportową i rekreacyjną (np. boiska, hale sportowe, korty tenisowe, pola golfowe)
  • UC – działki przeznaczone pod usługi komercyjne (chodzi tu o obiekty handlowe powyżej 2000 m2)
  • Czy na działce usługowej lub inwestycyjnej można wybudować dom?

Zazwyczaj działki usługowe lub inwestycyjne są przeznaczone pod zabudowę komercyjną lub przemysłową, a nie mieszkaniową. W lokalnych przepisach prawa oraz planach zagospodarowania przestrzennego należy szukać informacji, jakie rodzaje budynków są dozwolone na konkretnych działkach.

Działki usługowe zwykle są dedykowane pod różnego rodzaju obiekty handlowe, biurowe, gastronomiczne, edukacyjne itp. Natomiast działki inwestycyjne mogą obejmować obszary przeznaczone na różne formy inwestycji, ale zazwyczaj nie są przewidziane pod budowę prywatnych domów mieszkalnych.

Czy na działce inwestycyjnej można wybudować dom? Teoretycznie nie jest to wykluczone. Należałoby jednak złożyć w tym celu stosowne pismo do urzędu gminy, o zmianę przeznaczenia gruntu. Warto jednak pamiętać, że to czasochłonna procedura, która nie zawsze kończy się sukcesem.