Działka inwestycyjna – co to znaczy?

Działka inwestycyjna – co ją wyróżnia?

Działka inwestycyjna to grunt przeznaczony do celów inwestycyjno-przemysłowych. Jej podstawową cechą charakterystyczną jest brak możliwości postawienia na jej terenie budynku mieszkalnego. Zazwyczaj powstają na niej hotele, akademiki czy budynki data center. Na rynku nie brakuje także działek pod inwestycje fotowoltaiczne czy instalacje solarne. Wśród działek inwestycyjnych możemy wyróżnić działki usługowe oraz przemysłowe. Na tego rodzaju gruntach stawiane są budynki, w których panuje zazwyczaj duży hałas. To jeden z powodów, dla których magazyny czy fabryki są zlokalizowane raczej na obrzeżach miast. Obrazuje to jak wygląda powierzchnia magazynowa w Polsce. W centrum miast pojawiają się jedynie biurowce i hotele. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury o warunkach technicznych budynków oraz miejsc, w jakich się znajdują, określa konkretne minimalne wymiary działki inwestycyjnej. Oprócz wymaganego rozmiaru ma ona najczęściej kształt kwadratu lub prostokąta – daje to znacznie większe możliwości zabudowy.

Warto wiedzieć:

Mimo że większość gruntów pod inwestycje to działki na sprzedaż, można spotkać się również z ogłoszeniami działek inwestycyjnych do dzierżawy.

Działka inwestycyjna a budowlana

Działka inwestycyjna różni się od działki budowlanej m.in. pod względem charakteru zabudowy. Na pierwszej z nich nie może stanąć budynek mieszkalny –
w przeciwieństwie do gruntu budowlanego jest ona przeznaczona głównie pod przemysł. Wyjątek stanowi sytuacja, w której na gruncie pod inwestycje ma stanąć budynek mieszkaniowo-inwestycyjny. Zazwyczaj jednak nabywa się go w celu sprzedaży lub rozwoju mającego przynieść duże zyski. Oznaczenia dla działek inwestycyjnych to:
•    „Ba” – tereny przemysłowe;
•    „Bi” – inne obszary pozostające w zabudowie;
•    „Bp” – zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie budowy.
Działki budowlane dzielą się z kolei na:
•    MN – tereny zabudowy jednorodzinnej;
•    MW – tereny zabudowy wielorodzinnej;
•    U – tereny pod zabudowę usługową.
Obydwa rodzaje działek obejmują bowiem także grunty usługowe, jednak powstające na ich terenie realizacje mają całkiem różny charakter.

Grunt pod inwestycje – od czego zależy jego cena?

W przypadku działki inwestycyjnej cena zależy od wielu czynników takich jak:
•    wymiary działki;
•    jakość gruntu;
•    lokalizacja;
•    zagospodarowanie przestrzenne;
•    dostęp do drogi publicznej;
•    dostęp do mediów.
Znaczenie ma m.in. fakt, czy w okolicy znajdują się inne interesujące inwestycje lub czy działka ma dobry dostęp do infrastruktury miejskiej. Wielu deweloperów ceni sobie ponadto możliwość jak najszybszego rozpoczęcia budowy na terenie zakupionego gruntu. Dla inwestorów ważny jest również Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który pozwala określić, czy planowana inwestycja może być zrealizowana na danej działce bądź czy w pobliżu nie są planowane działania o podobnym charakterze.

Warto wiedzieć!

Jeśli chcesz znać więcej szczegółów odnośnie inwestowania w działki czy konkretnie nieruchomości – zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi materiałami: Rynek nieruchomości komercyjnych - przewodnik oraz  Lokal użytkowy - co to jest?

Nie musisz już wyszukiwać w sieci fraz „działka inwestycyjna co to znaczy” czy „działka inwestycyjna cechy szczególne” – teraz dokładnie wiesz, co ją charakteryzuje i czym różni się ona od działki budowlanej. Jeśli poszukujesz działek inwestycyjnych na sprzedaż, kilka ciekawych gruntów w różnych częściach Polski znajdziesz w ofercie nieruchomości wystawionych na sprzedaż przez Orange.