Lokal użytkowy - co to jest?

Co to jest lokal użytkowy? Definicja i charakterystyka

Kodeks cywilny nie określa precyzyjnie, czym jest lokal użytkowy. Definicję można jednak znaleźć w rozporządzeniu ministra infrastruktury o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z rozporządzeniem, przez lokal użytkowy należy „rozumieć jedno pomieszczenie lub zespół pomieszczeń, wydzielone stałymi przegrodami budowlanymi, niebędące mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym albo pomieszczeniem gospodarczym”.

We wcześniejszej ustawie o własności lokali, oprócz „samodzielnego lokalu mieszkalnego” jest też mowa o „lokalu o innym przeznaczeniu”. Najczęściej przeznaczeniem tym jest prowadzenie działalności gospodarczej, choć w lokalu użytkowym można również prowadzić działalność niekomercyjną, a do kategorii tej zaliczają się także budynki różnych instytucji.

Rodzaje lokali użytkowych

Pojęcie lokalu użytkowego jest szerokie i obejmuje nieruchomości wykorzystywane w bardzo różny sposób. Rozporządzenie ministra infrastruktury wyróżnia 3 główne rodzaje lokali użytkowych, które muszą spełniać różne warunki techniczne.

1. Budynki i pomieszczenia biurowe oraz handlowo-usługowe. Najpojemniejsza kategoria, w której znajdziesz tak zróżnicowane lokalu użytkowe, jak między innymi biura i gabinety, sklepy, lokale gastronomiczne, a także hale produkcyjne i przestrzenie magazynowe.
2. Budynki i pomieszczenia instytucjonalne, kulturalne, sportowe oraz inne podobne obiekty.
3. Budynki i pomieszczenia krótkiego zakwaterowania, czyli na przykład hotele, hostele, pensjonaty, kempingi oraz mieszkania i apartamenty przeznaczone na wynajem krótkoterminowy.

Pamiętaj, że w przypadku wielu branż – na przykład gastronomicznej, spożywczej, hotelarskiej, czy medycznej – lokale użytkowe muszą spełniać dodatkowe wymagania określone przez osobne akty prawne.

Czy w lokalu użytkowym można mieszkać?

W świetle polskiego prawa, lokal użytkowy nie może być wykorzystywany na cele mieszkalne. Dotyczy to również sytuacji, gdy jest odpowiednio wyposażony i nie wymaga przeróbek. Jak już wspomnieliśmy, lokal użytkowy można jednak wynajmować na pobyt krótkotrwały.

Jeśli natomiast wynajmujesz długoterminowo taką nieruchomość lub jej część do mieszkania, grozi Ci grzywna 2000 zł. Co więcej, możliwość użytkowania lokalu może zostać wstrzymana do momentu, gdy formalnie nie przekształcisz go w lokal mieszalny. Pamiętaj też, że podatek od nieruchomości jest znacząco wyższy w przypadku lokali użytkowych niż mieszkalnych.

Jak kupić lokal użytkowy i od czego zależy cena za 1 m² lokalu użytkowego?

Jeśli zamierzasz kupić lokal użytkowy, najpierw określ swoje potrzeby i wymagania. Zastanów się zwłaszcza, jaka lokalizacja, powierzchnia i układ pomieszczeń lokalu będą odpowiednie dla Twojej działalności. Następnie określ budżet, najlepiej z uwzględnieniem dodatkowych kosztów (np. podatki, opłaty notarialne, ewentualne prowizje oraz koszty remontu/rewitalizacji), a dopiero później zacznij szukać ofert.

Szybko zauważysz, że ceny za 1 m² lokalu użytkowego są bardzo zróżnicowane, choć z reguły odczuwalnie niższe niż mieszkań. Zależą one zwłaszcza od lokalizacji – nieruchomości położone w atrakcyjnych punktach wielkich miast będą zdecydowanie droższe niż te w mniejszych miejscowościach. Na cenę wpływają też między innymi dostępność infrastruktury w okolicy, układ pomieszczeń oraz rodzaj i pochodzenie lokalu użytkowego – rynek pierwotny czy wtórny. W tym drugim przypadku kluczowy jest też stan techniczny.

Często bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być zakup nieruchomości z rynku wtórnego, nawet jeśli wymaga ona istotnej rewitalizacji i przystosowanie do prowadzonej działalności. Liczne, atrakcyjne oferty znajdziesz wśród nieruchomości Orange na sprzedaż. Do wyboru masz dziesiątki obiektów w całej Polsce, które świetnie sprawdzą się jako lokale użytkowe. Dowiedz się o nas więcej i sprawdź, dlaczego warto nam zaufać.