Budynek usługowo-mieszkalny jako inwestycja. Co warto wiedzieć przed kupnem?

Mieszkanie i wykonywanie działalności gospodarczej w tym samym budynku jest możliwe. Można prowadzić firmę w swoim domu jednorodzinnym z częścią usługową lub postawić na budynek usługowy z częścią mieszkalną. Jakie różnice występują między tymi dwoma typami budynków i dlaczego są to tak praktyczne rozwiązania?

Budynek usługowo-mieszkalny – definicja

Lokale użytkowe to wszelkiego rodzaju gabinety, biura czy magazyny, które należy wykorzystywać zgodnie ze specyfiką danej działalności. Budynkiem usługowo-mieszkalnym nazywa się natomiast obiekt łączący w sobie część mieszkalną z częścią przeznaczoną na wykonywanie działalności gospodarczej. Na takie rozwiązanie decyduje się wielu przedsiębiorców – zapewnia im ono mnóstwo korzyści, nie tylko finansowych.

Warto wiedzieć! Więcej na temat definicji lokalu użytkowego dowiesz się z innego artykułu dostępnego na blogu Nieruchomości Orange: Lokal użytkowy – co to jest?

Budynek usługowo-mieszkalny – jaki VAT?

Stawka VAT 8% dotyczy konkretnej grupy budynków. Stosuje się ją m.in. w przypadku:

1.dostawy;

2.budowy lub przebudowy;

3.remontu;

4.modernizacji lub termomodernizacji;

budynków bądź części budynków, należących do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Pozostałe budynki opodatkowane są stawką 23%. Na charakter budowli ma wpływ przeznaczenie jej większej części – przykładowo, jeśli więcej niż połowa obiektu użytkowana jest w celach mieszkaniowych, klasyfikuje się go jako mieszkalny.

Budynek mieszkalny z lokalem usługowym

Chcąc mieszkać i prowadzić własną firmę pod tym samym adresem, wielu przedsiębiorców decyduje się na wykonywanie działalności w domu jednorodzinnym. Mówimy wówczas o budynku mieszkalnym z częścią usługową, składającym się z jednego mieszkania i jednego lokalu przeznaczonego do świadczenia usług. Takie projekty posiadają zazwyczaj osobne wejście do domu, dzięki czemu można jasno oddzielić strefę prywatną od tej związanej z prowadzoną działalnością.

Powierzchnia lokalu usługowego w domu jednorodzinnym nie może być większa niż 30% powierzchni całego budynku.

Jeżeli na budynek składa się jeden lokal usługowy i dwa lokale mieszkalne, mamy do czynienia nie z domem jedno-, a wielorodzinnym z wydzieloną częścią usługową. Wówczas ograniczenia dotyczące jej powierzchni nie mają zastosowania. Na dom jednorodzinny z częścią usługową decydują się zazwyczaj właściciele mniejszych i jednoosobowych firm, którzy nie potrzebują dla swojej działalności dużej powierzchni.

Budynek usługowy z częścią mieszkalną

Drugi wariant budynku, w którym można mieszkać i pracować jednocześnie, stanowi budynek usługowy z częścią mieszkalną. W tym przypadku metraż lokalu usługowego przekracza już 30% powierzchni całego budynku. Zazwyczaj na parterze znajduje się firma, a mieszkanie położone jest na wyższym piętrze. Decydując się na tego typu rozwiązanie, należy jednak spełniać wszystkie warunki dotyczące budynków użyteczności publicznej. Nie może zabraknąć w nim m.in.:
zaplecza sanitarno-socjalnego; toalety dostosowanej dla osób z niepełnosprawnościami; odpowiednich schodów. Zasady związane z organizacją działki czy konstrukcją budynku również są w tym przypadku bardziej surowe niż przy domu jednorodzinnym z lokalem usługowym. Jest to więc dobre rozwiązanie zwłaszcza w przypadku działalności, których prowadzenie wymaga więcej miejsca. W budynku usługowym z częścią mieszkalną można prowadzić sklep, salon fryzjerski, przedszkole czy lokal bankietowy. Jeżeli jednak potrzebujesz wyłącznie niewielkiego biura z dostępem do komputera i innego sprzętu biurowego, lepszym wyborem okaże się lokal usługowy w domu. Dlaczego warto postawić na budynek usługowo-mieszkalny? Połączenie domu z lokalem usługowym lub budynku usługowego z częścią mieszkalną niesie za sobą szereg korzyści. Jedną z nich jest oszczędność kosztów – nie musisz przeznaczać dodatkowych środków na budowę drugiego, osobnego obiektu czy wynajem biura w innej lokalizacji. Wynika ona również z braku konieczności dojazdu do firmy na drugi koniec miasta. Pracując i mieszkając w tym samym budynku, możesz też na bieżąco kontrolować dostawy czy działania swoich pracowników.

Budynek mieszkalno-usługowy – przepisy

Zanim zdecydujesz się na kupno konkretnego budynku usługowo-mieszkalnego, zapoznaj się z dotyczącymi go przepisami. Wyszczególniono je w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Będziesz mieć wówczas pewność, że dana inwestycja spełnia wszystkie wymagania. Jeśli poszukujesz budynku usługowo-mieszkalnego, sprawdź naszą ofertę obiektów na sprzedaż. W Orange Nieruchomości czekają na Ciebie budowle zarówno w Szczecinie czy Kołobrzegu, jak i w Częstochowie, Rudzie Śląskiej czy Jeleniej Górze.