Inwestycje w nieruchomości w Polsce. Najpopularniejsze wybory inwestycyjne

Metody inwestowania w nieruchomości

Istnieje kilka głównych sposobów inwestowania w nieruchomości. Jednym z najpopularniejszych jest kupno mieszkania na wynajem – zarówno długoterminowy, jak i krótkoterminowy. Tego typu rozwiązanie cieszy się dużą popularnością m.in. w miastach, do których przeprowadza się wielu studentów – np. w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach czy Warszawie. Inną metodą inwestycji w nieruchomości w Polsce jest zakup lokali usługowych w celu ich wynajmowania. Mogą to być m.in. pomieszczenia biurowe czy budynki z przeznaczeniem na cele kulturalne.

 

Działka inwestycyjna a nieruchomość inwestycyjna

Działka inwestycyjna – podstawowe informacje

Podstawowym wyróżnikiem działek inwestycyjnych jest brak możliwości postawienia na ich terenie budynku do zamieszkania. Zazwyczaj powstają na nich takie nieruchomości jak:

 • hotele i pensjonaty;
 • akademiki;
 • lokale użytkowe;
 • budynki biurowe;
 • hale produkcyjne.

Nierzadko stawiane są na nich również farmy fotowoltaiczne. Wyjątek stanowią grunty mieszkaniowo-inwestycyjne. Nabywając działkę inwestycyjną, inwestorzy mają na celu sprzedaż lub rozwój na zysk. W ewidencji gruntów i budynków tego typu działki podzielone są na tereny przemysłowe („Ba”), inne obszary pozostające w zabudowie („Bi”) oraz zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie budowy („Bp”). Jednym z rodzajów działek inwestycyjnych jest działka usługowa, przeznaczona pod budynek, w którym świadczone będą rozmaite usługi lub handel. Działki inwestycyjne przybierają zazwyczaj prostokątny lub kwadratowy kształt – dzięki temu deweloper może zagospodarować je na wiele sposobów. Coraz częściej można spotkać grunty pod inwestycję nie tylko do kupna, ale również na wynajem.

 

Warto wiedzieć!

Więcej cennych informacji na temat działek inwestycyjnych znajduje się w artykule: „Działka inwestycyjna – co to znaczy?”.

 

Nieruchomości inwestycyjne – co je wyróżnia?

Nieruchomości inwestycyjne to wszelkie nieruchomości, które są utrzymywane przez właściciela w celu osiągnięcia zysków ze sprzedaży lub wynajmu. Często są one nazywane również nieruchomościami komercyjnymi. Co ważne, nie mogą być one użytkowane przez właściciela w celach prywatnych. Oprócz wspomnianych już wcześniej hoteli, biurowców czy akademików możemy wyróżnić jeszcze kilka rodzajów nieruchomości inwestycyjnych, m.in.:

 • mieszkania pod wynajem;
 • obiekty handlowe;
 • obiekty przemysłowe;
 • budynki biurowo-magazynowe;
 • budynki biurowo-usługowe;
 • budynki usługowo-mieszkalne;
 • budynki handlowo-usługowe.

 

Ciekawostka!

Artykuł „Rynek nieruchomości komercyjnych – przewodnik” na stronie Nieruchomości Orange  to doskonałe kompendium wiedzy na temat nieruchomości inwestycyjnych w Polsce.

 

Godne uwagi grunty pod inwestycję znajdują się m.in. w ofercie firmy Orange. Operator telekomunikacyjny wystawił na sprzedaż nieruchomości, które nie są mu już potrzebne do prowadzenia biznesu.  Obejmuje ona zarówno działki, jak i same nieruchomości do celów inwestycyjnych, zlokalizowane na terenie całej Polski. Wśród budynków inwestycyjnych znajdują się m.in. lokale użytkowe i lokale usługowe – np. biura, powierzchnie magazynowe czy różnego rodzaju gabinety. To grunty oraz budynki o mniejszej i większej powierzchni, możliwe do zagospodarowania na różne sposoby – czekają na nabywców z pomysłem i ciekawym planem na inwestycję.