Powierzchnia magazynowa w Polsce

Powierzchnia magazynowa – co to takiego?

Magazyn to jednostka organizacyjno-funkcjonalna, na przestrzeni której składowane są zapasy przedsiębiorstwa. Obecnie odgrywa on szczególnie ważną rolę ze względu na rozwój sektora e-commerce. Przestrzeń ta powinna być nie tylko kierowana i obsługiwana przez doświadczonych pracowników, ale i wyposażona w odpowiednie środki techniczne. Obejmuje ona powierzchnię:

 • komunikacyjną;
 • użytkową;
 • przeładunkową;
 • przyjęcia i wydawania;
 • pomocniczą;
 • składową.

Wielkość przestrzeni magazynowej ma duży wpływ na ogólny zakres obowiązków pracowników. W większych magazynach oprócz magazynierów, wydawców, pakowaczy i operatorów wózka widłowego zatrudnia się kierownika bądź dyspozytora.

 

Rodzaje przestrzeni magazynowych

Powierzchnie magazynowe różnią się między sobą m.in. konstrukcją, wysokością czy przeznaczeniem. Z tego też powodu występują one w kilku postaciach: 

 • magazyny otwarte bez ścian zewnętrznych, wykorzystywane głównie do magazynowania dużych towarów, np. pojazdów;
 • magazyny półotwarte w formie wiat z częściowo osłoniętymi ścianami zewnętrznymi – zapewniają przepływ światła i powietrza, jednocześnie chroniąc przechowywane towary przed różnymi warunkami atmosferycznymi;
 • magazyny zamknięte wyposażone w ściany zewnętrzne, stanowiące zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi – pozwalają na kontrolę wilgotności czy temperatury wewnątrz magazynu.

Ze względu na wysokość składowania wyróżnia się z kolei magazyny niskiego, średniego i wysokiego składowania. W pierwszych z nich towary – zazwyczaj większych rozmiarów – przechowuje się na wysokości max. 4,2 metra od podłogi. W magazynach średniego składowania wysokość ta może sięgać 7,2 metra, z kolei w przypadku magazynów wysokiego składowania – towary przechowywane są na znacznie większych wysokościach. Składowanie zapasów na nawet 25 metrach umożliwia pełne wykorzystanie powierzchni magazynu. Oprócz magazynów handlowych i produkcyjnych funkcjonują również przestrzenie magazynowe specjalne. W magazynach specjalnych przechowywane są m.in. materiały wybuchowe i łatwopalne, owoce czy towary wymagające chłodzenia – np. niektóre leki lub żywność.

 

Sprawdź też: Działka inwestycyjna – co to znaczy?

 

Odpowiednia organizacja przestrzeni magazynowej

Infrastruktura magazynowa i transportowa powinna umożliwiać przede wszystkim:

 • sprawną pracę osób zatrudnionych przy niewielkim nakładzie;
 • odpowiednią obsługę klienta;
 • redukcję firmowych kosztów;
 • utrzymanie zapasów i ich racjonalne przechowywanie.

Istnieją różne metody rozmieszczania zapasów w magazynie – m.in. metoda stałych miejsc składowania, metoda wolnych miejsc składowania oraz metoda ABC liczby pobrań. W przypadku pierwszej z nich, każdy towar ma swoje przypisane miejsce, z kolei drugi sposób składowania zakłada wykorzystanie dowolnej, pustej przestrzeni. Sposób trzeci dzieli asortyment na trzy grupy i skupia się na przechowywaniu towarów z największą częstotliwością rotacji przy samej strefie przyjęć i wydań. Organizacja przestrzeni magazynowej i znajdujących się w niej elementów odgrywa bardzo istotną rolę w całym procesie logistycznym i znacząco wpływa na efektywność działań pracowników.


Powierzchnia magazynowa w Polsce – od czego zależy jej cena?

Cena powierzchni magazynowych na terenie Polski zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest lokalizacja – magazyny zlokalizowane w atrakcyjnej okolicy, np. w pobliżu dużych miast, autostrad czy lotnisk, zazwyczaj są znacznie droższe. Znaczenie ma również wielkość przestrzeni magazynowej – im większy jest jej metraż, tym wyższe są koszty jej zakupu lub wynajmu. Orange oferuje powierzchnie magazynowe w kilku częściach Polski – m.in. w takich miejscowościach jak Pabianice czy Połczyn-Zdrój . To zarówno mniejsze przestrzenie jak i te większe, o powierzchni gruntów aż 12 500 m² z budynkami magazynowymi o powierzchni 308 m². Jeśli ciekawi Cię ten temat sprawdź też artykuł Rynek nieruchomości komercyjnych – przewodnik, który pokazuje ten sektor z lotu ptaka. Sprzedaż terenów i nieruchomości pod inwestycje jest naszą specjalnością. Sprawdź naszą ofertę i zadbaj o to, aby w Twojej firmie już nigdy nie zabrakło przestrzeni magazynowej – odpowiednio zagospodarowany magazyn to klucz do sukcesu przedsiębiorstwa.