Jak wybrać idealny budynek biurowo-magazynowy?

Czy idealny budynek biurowo-magazynowy istnieje? Każda firma charakteryzuje się specyficznymi potrzebami, które definiują jej wymagania względem przestrzeni. To, co dla firmy A będzie doskonałą inwestycją, dla firmy B może okazać się niewystarczające lub nieefektywne. W tym artykule pokażemy, jak skutecznie analizować te indywidualne oczekiwania, by znaleźć budynek biurowo-magazynowy idealny dla Twoich wymagań.

Połączenie biura z magazynem — idealne rozwiązanie dla wielu biznesów

Czasami specyfika prowadzonej działalności gospodarczej wymaga niestandardowego podejścia do przestrzeni, w której będzie prowadzona. Przykładowo firmy z branży dystrybucji i logistyki, e-commerce, produkcji, świadczące usługi budowlane, zajmujące się wynajmem sprzętu, centra serwisowe i naprawcze, hurtownie czy startupy — wszystkie mogą potrzebować budynku biurowo-magazynowego.

Przeznaczenie części tej samej nieruchomości na biura, a części na magazyn ma liczne zalety:

-   oszczędność czasu i kosztówtransport między oddzielnymi lokalizacjami biurowymi i magazynowymi może być kosztowny i wpływać na czas realizacji zleceń. Redukując tę potrzebę, można obniżyć zarówno koszty logistyczne, jak i operacyjne;

-   lepsza kontrola nad stanami magazynowymi i dystrybucją — w branżach takich jak e-commerce, dystrybucja czy produkcja bardzo ważne jest, aby kontrolować stany magazynowe i sprawnie zarządzać zapasami;

-   poprawa komunikacji i koordynacji — centralizacja biur i magazynów może znacznie poprawić komunikację między różnymi działami firmy, a także ułatwić koordynację i zarządzanie operacjami;

-   wielofunkcyjność przestrzeni — odpowiednio dobrany budynek biurowo-magazynowy pozwala na łatwe dostosowanie przestrzeni do zmieniających się potrzeb firmy, co jest szczególnie ważne dla dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw.

Budynek biurowo-magazynowy może być podzielony na kilka lub kilkanaście lokali użytkowych. W związku z tym musi spełniać określone warunki techniczne zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz z przepisami i normami odpowiednimi dla rodzaju działalności prowadzonej w budynku, np. specyficzne normy dotyczące wentylacji dla branży gastronomicznej. Należy też pamiętać, że w lokalu użytkowym nie można mieszkać.

Magazyn z biurem czy biuro z magazynem?

Wybór idealnego budynku biurowo-magazynowego zależy od kilku czynników, które zawsze trzeba analizować indywidualnie na podstawie specyfiki prowadzonej działalności. Pierwsza kwestia to lokalizacja. Zastanów się, czy do siedziby często będą przyjeżdżać klienci, czy raczej chcesz skupić się na usytuowaniu dogodnym dla logistyki i transportu. W drugim przypadku kluczowe jest zapewnienie łatwego dostępu do głównych dróg, autostrad i węzłów komunikacyjnych, w pierwszym — być może również do komunikacji publicznej, a także do większej liczby miejsc parkingowych.

Jeżeli wiesz, że do magazynu będą przyjeżdżały samochody ciężarowe, upewnij się, czy istnieją odpowiednie możliwości załadunku i rozładunku towarów. Zweryfikuj nie tylko dostęp do ramp, ale też szerokość dróg dojazdowych oraz przestrzeń manewrową dla aut powyżej 3,5 tony.

Druga sprawa to powierzchnia i układ pomieszczeń w budynku. Przemyśl, jak dużo miejsca potrzebujesz zarówno na biura, jak i na magazyn. Warto przy okazji rozważyć opcję przyszłej ekspansji — wybór budynku z możliwością dostosowania i rozbudowy może zaoszczędzić kosztów przenosin w kolejnych latach.

Niezwykle istotna jest też infrastruktura techniczna. Upewnij się, czy budynek ma np. dostęp do szybkiego internetu, odpowiednie zasilanie elektryczne, a także systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne albo czy ich instalacja nie będzie wymagała czasochłonnego remontu i czy w ogóle jest możliwa (dotyczy to szczególnie dostępu do szybkiego internetu).

Ważne jest też, aby budynek spełniał lokalne przepisy budowlane i normy, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Idealny budynek biurowo-magazynowy. Gdzie go znaleźć?

Tak, jak dopasowujesz przestrzeń biurową np. do liczby pracujących w niej osób, tak przestrzeń magazynową należy dostosować do przechowywanych w niej towarów. Dlatego wyróżnia się kilka rodzajów magazynów: otwarte, półotwarte i zamknięte, a także niskiego, średniego i wysokiego składowania.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z doradcą sprzedaży nieruchomości komercyjnych. Taką usługę świadczą doradcy Orange Nieruchomości, którzy pomagają ocenić wszystkie aspekty ważne w procesie decyzyjnym i zapewniają wsparcie w formalnościach związanych z zakupem. Wśród budynków biurowo-magazynowych z oferty nieruchomości Orange są takie o powierzchni od kilkuset do kilku tysięcy metrów kwadratowych, powierzchni o ogromnym potencjale inwestycyjnym. Dają one możliwość elastycznego dopasowania do potrzeb firmy, a przy tym są położone na działkach w strategicznych lokalizacjach.