Gdzie szukać nieruchomości — online czy przez biuro?

Gdzie szukać nieruchomości na sprzedaż?

Zakup nieruchomości komercyjnej to inwestycja o potencjalnie wysokim zwrocie, ale wymagająca starannej analizy rynku i planowania. Pierwszym wyzwaniem, przed jakim staniesz jako inwestor, to znalezienie odpowiedniej przestrzeni: w idealnym dla Twojego biznesu miejscu, w stanie spełniającym Twoje oczekiwania, Zatem gdzie szukać nieruchomości? Możliwości jest kilka, a wśród nich:

-   portale i serwisy internetowe z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości,

-   biuro nieruchomości,

-   targi nieruchomości,

-   ogłoszenia w prasie,

-   poczta „pantoflowa”, np. informując o swoich poszukiwaniach na grupach tematycznych w mediach społecznościowych albo obserwując pojawiające się tam posty.

O wyborze miejsca poszukiwań, decydują najczęściej takie czynniki jak ten, czy szukamy nieruchomości w miejscu zamieszkania. Istotne jest też to, czy chcemy, aby przez proces zakupu przeprowadził nas doświadczony doradca.

Biuro nieruchomości online czy tradycyjne?

Ponieważ poczta pantoflowa to opcja dla cierpliwych i odważnych, targi nieruchomości odbywają się dość sporadycznie, a oferta ogłoszeń prasowych jest niewielka, inwestorzy najczęściej decydują się na samodzielne poszukiwania nieruchomości online albo korzystają z pośrednictwa biura.

Kiedy zdecydować się na wizytę w biurze pośrednictwa nieruchomości?

Gdy nie czujesz się pewnie przy zakupie nieruchomości, możesz poprosić o pomoc doradcę w tej dziedzinie. Za taką usługę zapłacisz prowizję wynoszącą zwykle od 1 do 5 proc. wartości nieruchomości. Doradca, po rozmowie na temat Twoich oczekiwań dotyczących budynku, lokalu lub działki inwestycyjnej na której chciałbyś ulokować działalność, przedstawi pasujące obiekty ze swojego katalogu. Lista ofert w biurach jest znacznie krótsza, niż na portalach internetowych z ogłoszeniami o sprzedaży nieruchomości, ale jej zaletą jest to, że nie musisz jej samodzielnie przeglądać.

Biuro nieruchomości nie jest właścicielem obiektów na sprzedaż, ale pośrednikiem. Stąd dodatkowa opłata w postaci prowizji. W ramach tej opłaty agent nieruchomości zwykle przygotowuje także umowy kupna/sprzedaży. Czasami zdarza się również, że pomaga np. w uzyskaniu kredytu.

Wadą tradycyjnego biura nieruchomości jest ograniczony dostęp — tylko w godzinach otwarcia placówki — oraz konieczność odwiedzania go osobiście. Jeśli np. mieszkasz nad morzem, a szukasz nieruchomości w górach, może to uniemożliwić płynny kontakt i efektywne poszukiwania idealnego miejsca.

Jak kupić nieruchomość online?

Portale z ogłoszeniami nieruchomości i biura online są bardzo popularną alternatywą dla tradycyjnych agencji. Możliwości, jakie oferują, w niczym nie ustępują stacjonarnym odpowiednikom. Ich zalety docenią chociażby ci inwestorzy, którzy chcą nabyć nieruchomość komercyjną daleko od miejsca, gdzie zwykle przebywają. Ów modny trend można obecnie obserwować np. na rynku nieruchomości na wynajem albo przestrzeni biurowych. Korzystanie z oferty biur nieruchomości online daje nieograniczony wybór lokalizacji w całej Polsce.

Także dopasowanie innych parametrów jak stan nieruchomości, powierzchnia budynku albo gruntu, przeznaczenie nieruchomości, czy cena jest łatwiejsze, gdy ma się do wyboru więcej ofert. Tematyczne platformy internetowe dają możliwość sortowania ofert wg wybranych filtrów. Analogicznie jak w tradycyjnym biurze, nie trzeba więc przeglądać wszystkich ogłoszeń, ale jedynie te atrakcyjne w kontekście własnych oczekiwań.

Dodatkowo oferty można przeglądać o każdej porze dnia i nocy, bez obaw o to, że biuro kończy pracę o godz. 17. Ogłoszenia zawierają zwykle komplet informacji, można poświęcić dowolny czas na ich analizę i porównywanie. Daje też poczucie decyzyjności i samodzielności w dbaniu o swoją inwestycję. Ponadto, korzystając oferty biura nieruchomości online, wiele formalności można wykonać zdalnie.

Nieruchomość online ze wsparciem doradcy

Jeśli obawiasz się zakupu nieruchomości komercyjnej online na własną rękę, możesz skorzystać ze wsparcia. Taką pomoc oferują doradcy nieruchomości Orange, którzy towarzyszą inwestorowi przy wyborze działki, budynku lub lokalu (także na wynajem) lub w projekcie inwestycyjnym. Jeśli któryś z nich zechcesz obejrzeć na żywo, agent nieruchomości wybierze się z Tobą na miejsce i pokaże obiekt. Z nim można być spokojnym o sprawy związane z umowami oraz o to, że już po sfinalizowaniu transakcji nadal będzie udzielać merytorycznego wsparcia.

Warto tutaj podkreślić, że podczas procesu kupna nieruchomości poczucie bezpieczeństwa jest jednym z kluczowych aspektów. Dlatego nie warto ryzykować zakupów od niesprawdzonych sprzedawców albo z zaskakująco zaniżoną ceną. Najlepiej wybrać firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, która swoją marką gwarantuje pewną transakcję.

Nieruchomość online na rynku wtórnym

Wartość eksperckiego wsparcia jest nieopisana w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Takie budynki czy działki często są łakomym kąskiem, szczególnie gdy mówimy o celach komercyjnych — są świetnie zlokalizowane, w miejscach, gdzie jest już gęsta zabudowa, mają duży potencjał inwestycyjny, a nierzadko też długą i bogatą historię, którą można w ciekawy sposób wykorzystać. Jednak kupowanie ich bezpośrednio od prywatnych właścicieli niesie ze sobą pewne ryzyko, jakim może być  nieuregulowany  stan prawny  (np. braku księgi wieczystej) czy braki w dokumentach tego powodu nieruchomości z rynku wtórnego lepiej kupować w stabilnej, rozpoznawalnej firmie. Warto wiedzieć, że właścicielem nieruchomości na sprzedaż dostępnych na naszej stronie jest Orange, a sprzedaż odbywa się w trybie bezprzetargowym. Za bezpieczeństwo transakcji odpowiada silna, rozpoznawalna marka.