Czy działkę leśną można przekształcić na budowlaną?

Czy na działce leśnej można wybudować dom?

Jakie możliwości daje działka leśna? Czy można wybudować na niej dom? Niestety, jeśli marzysz o tym, żeby mieszkać tuż przy lesie albo chcesz zaoszczędzić na zakupie działki budowlanej, musisz wiedzieć, że na przekształcenie takiej działki szanse są niewielkie. Wiele zależy tutaj jednak od tego, czy jest ona uwzględniona w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Planując zakup takiej działki z przeznaczeniem pod budowę domu, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, jaki jest jej status.

W przypadku, kiedy w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka widnieje jako leśna, wybudowanie na niej domu będzie możliwe tylko i wyłącznie wtedy, kiedy uda się dokonać punktowej zmiany MPZP i zostanie ona wyłączona z dalszej produkcji leśnej. Niestety, urzędy rzadko kiedy wyrażają na to zgodę. Szansę na punktową zmianę Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zwiększają:

·         umiejscowienie działki tuż przy granicy lasu;

·         posiadanie gruntu o klasie bonitacyjnej poniżej 3;

·         brak konieczności przeprowadzenia wycinki drzew;

·         pozytywna opinia wydana przez dyrekcję Lasów Państwowych.

 Czy działkę leśną można przekształcić na budowlaną jeśli nie ma jej w MPZP?

Pozostaje pytanie, czy działkę leśną można przekształcić na budowlaną, jeśli nie jest ona objęta Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku procedura jest o wiele łatwiejsza, a szansa na pozytywne zakończenie sprawy znacznie większa. Kiedy działka nie posiada w MPZP statusu leśnej, możesz ubiegać się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Formalności wyglądają podobnie, jak przy przekształceniu działki rolnej. W obu sytuacjach wydanie warunków zabudowy jest możliwe, kiedy działka ta:

·         sąsiaduje z inną, zabudowaną działką;

·         posiada przyłącza techniczne (ewentualnie są one w planach);

·         posiada dostęp do drogi publicznej.

Kiedy uda Ci się uzyskać pozytywną decyzję o warunkach zabudowy, to jeszcze nie koniec formalności. Konieczne jest jeszcze złożenie wniosku o wyłączenie działki z produkcji leśnej.

Czy warto kupić działkę leśną w celach inwestycyjnych?

Inwestycje w nieruchomości potrafią przynieść dużą stopę zwrotu. Kluczowe jest jednak to, by dokonać właściwego zakupu. Działka leśna niekoniecznie będzie tu dobrym przykładem. Jeśli chcesz zainwestować w grunty, lepiej postaw na działkę, która jest już przeznaczona pod konkretną zabudowę. Może być to zabudowa usługowa, mieszkaniowa jednorodzinna, czy też mieszkaniowa wielorodzinna. Odpowiednie uwarunkowania planistyczne znacznie ułatwią Ci przeprowadzenie na działce konkretnej inwestycji, jak również jej dalszą odsprzedaż.

Jeśli poszukujesz działki inwestycyjnej, sprawdź ofertę nieruchomości Orange. Znajdziesz w niej grunty o różnej powierzchni i przeznaczeniu, o dużych możliwościach inwestycyjnych.

Na naszej stronie przeczytasz również o tym, czym różni się działka inwestycyjna od działki usługowej.