Inwestycja w hotel. Jaką nieruchomość wybrać?

Jak otworzyć hotel? – czyli podstawy prawne

Zanim rozpoczniesz poszukiwania atrakcyjnej lokalizacji dla swojego hotelu, warto zapoznać się z przepisami prawa, które precyzują definicję hotelu oraz określają minimalne wymagania, jakie powinien spełniać taki obiekt. Są to:

§  ustawa z dn. 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,

§  rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (w tym szczególnie jego załączniki).

Powyższe przepisy dzielą obiekty hotelarskie na 7 rodzajów: w tym na hotele, motele i pensjonaty. Choć pełnią one podobną funkcję, różnią się dość istotnymi szczegółami. Przytoczmy ich definicje:

hotele - obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów;

motele - obiekty położone przy drogach, dysponujące parkingiem, posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych;

pensjonaty - obiekty posiadające co najmniej 7 pokoi, świadczące dla swoich klientów całodzienne wyżywienie.

Wymagania te określają główne założenia do projektu budowlanego hotelu (lub też adaptacji - w przypadku zmiany przeznaczenia budynku). Mają również wpływ na wybór odpowiedniej nieruchomości, która powinna posiadać dostateczną powierzchnię, aby zapewnić m.in.: dojazd, dojścia, parking, a także strefę w postaci terenów zielonych (mniej restrykcyjne wymagania dotyczą hoteli w miastach). Od spełnienia wymagań zależy ilość gwiazdek przyznanych obiektowi, które świadczą o jego standardzie.

 Czasami klientom nie o gwiazdki chodzi, a o odpowiednią lokalizację – bliskość lotniska może być prawdziwym atutem. Sprawdź taką nieruchomość w pobliżu lotniska pod Warszawą: https://www.nieruchomosci.orange.pl/szczegoly_ogloszenia/1432/0/T04490

Kto przyznaje hotelom gwiazdki?

Zaszeregowanie hotelu do odpowiedniej kategorii określa w drodze decyzji administracyjnej marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce położenia obiektu. Samo wydanie decyzji poprzedza dokładna weryfikacja budynku pod kątem spełnienia minimalnych wymagań, ale także wymogów budowlanych, przeciwpożarowych i sanitarnych. Na podstawie tej oceny marszałek wydaje decyzję i dokonuje wpisu do ewidencji obiektów hotelarskich danego województwa. Dopiero ten dokument umożliwia rozpoczęcie świadczenia usług we własnym hotelu.

Inwestycja w hotel – wybór atrakcyjnej lokalizacji

Cztery czy pięć gwiazdek to jeszcze za mało, aby turyści dobijali się do drzwi Twojego hotelu. Najważniejszym aspektem inwestycji w hotel to wybór atrakcyjnej dla klientów lokalizacji. Usytuowanie hotelu przy popularnych szlakach turystycznych – w górach, nad morzem, w pobliżu lasów czy jezior – z pewnością będzie dobrym posunięciem. Bliskie sąsiedztwo wyciągów narciarskich, basenów termalnych czy dużych parków rozrywki – przyczyni się do zwiększenia liczby g gości, którym zależy na tym, aby mieć blisko do ulubionych form wypoczynku i rozrywki. Jeżeli interesuje Cię uruchomienie hotelu w górach, to odpowiednią lekturą dla Ciebie będzie artykuł na naszym blogu Nieruchomości w górach – pomysł na biznes.

Hotele w centrum miasta mają również ogromny potencjał – jako baza noclegowa dla turystów i osób w podróży służbowej. Są również idealnym miejscem do organizacji różnych eventów czy przyjęć okolicznościowych.

Hotel do kupienia - gdzie szukać ofert?

Najlepiej rozpocząć poszukiwania od portali branżowych - Orange posiada w swojej ofercie blisko  300 ogłoszeń dotyczących sprzedaży budynków zlokalizowanych głównie w centrach dużych miast oraz w strategicznych punktach w regionie. To budynki, które do niedawna służyły jako zaplecze dla łączności telekomunikacyjnej, ale w związku z rozwojem technologicznym utraciły swoją funkcję. Część z nich to perełki architektoniczne, które posiadają bogatą historię. Z tych względów stanowią one atrakcyjną ofertę i posiadają duży potencjał dla osób, które marzą o własnym hotelu. Zapoznaj się z naszą specjalną ofertą nieruchomości dla biznesu hotelowego.