Dlaczego warto przenieść firmę na prowincję? Pomysły na biznes na wsi i w miasteczku.

Wyprowadzka na wieś – jaki biznes warto tu otworzyć?

Wbrew pozorom biznes na wsi jest rozwiązaniem godnym uwagi. Mała konkurencja, niższe koszty utrzymania i produkcji, walory przyrodnicze i kulturowe – to tylko niektóre zalety prowadzenia firmy poza miastem. Otworzenie własnej działalności może towarzyszyć wyprowadzce podyktowanej na przykład atrakcyjnymi cenami domów na wsi.

Jakie pomysły na biznes sprawdzą się tu najlepiej? Poniżej dajemy kilka propozycji.

Firma budowlano-remontowa
Ze względu na to, ile kosztuje dom na wsi, a ile w mieście, coraz więcej osób kupuje działki z dala od aglomeracji. To świetna okazja do otworzenia w branży budowlanej lub remontowej firmy, która będzie blisko potencjalnych klientów. Może to być zarówno ekipa budowlano-remontowa, jak i skład budowlany lub inna, podobna działalność.

Centrum ogrodnicze
Na wsi wielu mieszkańców zakłada przy domach ogród, dlatego prowadzenie biznesu w tej branży może być strzałem w dziesiątkę. Rośliny ozdobne i użytkowe, a także ziemia, nawozy czy narzędzia ogrodnicze cieszą się w takich miejscach zainteresowaniem. Warto przejrzeć ofertę nieruchomości na sprzedaż od Orange.

Agroturystyka
Wielką zaletą przeprowadzki z miasta na wieś są naturalne walory turystyczne otoczenia: malownicze widoki, leśne ścieżki, towarzystwo zwierząt, a przede wszystkim cisza i spokój. Warto wykorzystać te plusy  życia na wsi, by stworzyć atrakcyjne miejsce do wypoczynku z dala od zgiełku. To świetny pomysł na prowadzenie biznesu w górach lub innym popularnym regionie.

  • Hodowla zwierząt – i nie muszą to być kury, gęsi, świnie czy krowy. Dużą atrakcją dla ludzi z miasta są na przykład konie, a także alpaki, owce czy kozy. Wyjazd na wieś i możliwość podziwiania zwierzaków, skorzystania z jazdy konnej czy nawet głaskanie, karmienie i czyszczenie sierści to niecodzienna, ale z pewnością ciekawa forma spędzania wolnego czasu.
  • Warsztat samochodowy – samochód na wsi jest właściwie podstawowym, a często jedynym (obok roweru) środkiem transportu, dlatego mechanik jest w tym miejscu szczególnie potrzebny. Jeśli dodatkowo zna się na maszynach rolniczych, może prowadzić naprawdę dobrze prosperujący biznes na wsi. Podczas szukania odpowiedniej działki pod taką firmę, warto przejrzeć oferowane przez Orange na sprzedaż nieruchomości w okazyjnych cenach.
  • Organizacja imprez okolicznościowych – na wsi dobrze sprawdzają się też sale do organizacji różnego rodzaju przyjęć: wesel, osiemnastek, jubileuszy, spotkań firmowych czy nawet konferencji. Tego rodzaju firma pozwala mieszkańcom aglomeracji na ucieczkę z miasta na wieś, choćby na jeden wieczór.

Co warto wiedzieć o biznesowej przeprowadzce z miasta na wieś?

Przeszkodą w realizacji marzeń o wyprowadzce na wieś wraz z biznesem są często finanse. Warto wiedzieć, że początkujący przedsiębiorca może skorzystać z jednorazowej dotacji z Funduszu Pracy. Co ważne, mieszkańcy wsi mają szansę ubiegać się też o tak zwaną premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Jak widać, przeprowadzka z miasta na wieś może być naprawdę opłacalna. Znalezienie odpowiedniej działki pod działalność będzie łatwiejsza po lekturze przewodnika po rynku nieruchomości komercyjnych przygotowanego przez zespół nieruchomości Orange.

W kwestii finansowania przyszły przedsiębiorca może zainteresować się także leasingiem sprzętu i pojazdów. To łatwiejszy i szybszy sposób na zyskanie maszyn do pracy niż kredyt, bo w wielu przypadkach nie wymaga wkładu własnego.

Jako pomysł na biznes na wsi możesz też traktować pracę zdalną, rękodzieło lub produkcję naturalnych wyrobów: jajek, wędlin, pieczywa, przetworów czy kosmetyków. Jeśli zastanawiasz się nad wyprowadzką na wieś, rozważ prowadzenie tam własnej firmy.