Ceny nieruchomości w Poznaniu

Poznań znajduje się na piątym miejscu pośród polskich miast pod względem liczby mieszkańców. Co ciekawe, od dłuższego czasu zajmuje również piątą pozycję pod względem wysokości średniej ceny metra kwadratowego mieszkań wśród największych aglomeracji. Wyprzedzają go Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław. Tuż za nim są Łódź, Szczecin oraz Lublin.

Stawki mieszkaniowe a koniunktura

Ceny nieruchomości w Poznaniu pozostają w korelacji ze stawkami mieszkaniowymi w innych regionach i choć w porównaniu do najdroższej Warszawy są niższe o ok. 30 proc., to jeśli chodzi o trend wahań, panuje tu konsensus.

Na wartość metra kwadratowego we wszystkich większych miastach wpływ mają czynniki makroekonomiczne. Najistotniejszym jest wypadkowa wynikająca z liczby chcących kupić mieszkanie oraz tych, którzy chcą się go pozbyć. Od kilku lat, co znacznie przyspieszyło w 2019 roku, wyraźnie widać przewagę po stronie popytowej, co przekłada się na wzrost cen.

Wydawać by się mogło, że zawirowania gospodarcze wywołane kolejnymi falami pandemii negatywnie wpłyną również na zachowania inwestycyjne w segmencie nieruchomości. Tak się jednak nie stało. Okazało się, że silniejszym impulsem wyzwalającym inwestycje było niskie oprocentowanie kredytów oraz lokat, co przy rosnącej presji inflacyjnej skłoniło oszczędzających do konwersji środków z lokat na bezpieczne i w długiej perspektywie bardziej zyskowne aktywa nieruchomościowe.

Nieruchomość Premium

Niedaleko Starego Rynku znajduje się zabytkowy postmodernistyczny gmach oraz budynek biurowo-mieszkalny. Historia budynku sięga 1798 roku. Wówczas na miejscu dzisiejszej budowli stanął 2-kondygnacyjny gmach pocztowy. Niecałe 100 lat później (1872-1881) przebudowano na neorenesansowy obiekt z kopułą.  W 1936 roku Adam Ballenstedt przekształcił go w nowoczesny na tamte czasy sposób, rozdzielając działy: pocztowy i telekomunikacyjny. Ostatnia przebudowa miała miejsce w 1995 roku i za jej sprawą budowla zmieniła styl na postmodernistyczny.

Teraz dostępna w nowej atrakcyjnej cenie! Zapoznaj się z naszą wyjątkową ofertą specjalną.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami atrakcyjnej nieruchomości — sprawdź

Poznań, ul. 23 lutego 28/26, Al. Marcinkowskiego 4

Dzielnice droższe i tańsze

Wg informacji Sonar Home średnie ceny nieruchomości w Poznaniu w listopadzie 2021 roku kształtowały się w okolicy 7350 zł za metr kwadratowy. Oznacza to wzrost w ciągu jedenastu miesięcy o blisko 7 proc., a w porównaniu do października niespełna o 1 proc.

Wartość nieruchomości w Poznaniu uzależniona jest m.in. od osiedla, na którym się znajduje. A tych miasto posiada czterdzieści dwa. Do top 5 najdroższych należą Główna - 8991 zł, Podolany - 8589 zł, Stare Miasto - 8280 zł, Ławica - 8125 zł oraz Ogrody - 7994 zł.

Z kolei wśród pięciu najtańszych są Fabianowo-Kotowo - 6305 zł, Morasko-Radojewo - 6381 zł, Jana III Sobieskiego i Marysieńki - 6427 zł, Antoninek-Zieleniec-Kobylepole - 6496 zł i Kwiatowa - 6509 zł.

Nieruchomości od Orange

Rozpatrując scenariusze inwestycyjne w obszarze nieruchomości, polecamy zapoznać się z portfolio ofertowym obiektów należących do Orange Polska.

Tereny i budynki, które posiadamy są aktywami, jakie pozostały po czasach, kiedy zajmująca dużą przestrzeń lokalową infrastruktura telekomunikacyjna, wymagała od nas inwestowania w liczne pomieszczenia (np. punkty obsługi klienta, centrale, papierowe archiwa), przeważnie ulokowane w centrach miast. Dlatego dziś stanowią one cenny walor inwestycyjny. Także dlatego, że mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb inwestora. Można zmieniać ich charakter, przeznaczenie, a nawet je wyburzyć.

Nasi doradcy przeprowadzają kupującego przez cały proces zakupowy — począwszy od wyboru nieruchomości, a na formalno-prawnym domknięciu inwestycji kończąc.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi ofertami na terenie Poznania: