Ogłoszenia o przetargach na sprzedaż nieruchomości - gdzie ich szukać?

Poszukując odpowiedniej lokalizacji dla swojej firmy, zakładu produkcyjnego czy floty samochodowej, warto zainteresować się publicznymi i prywatnymi przetargami na zbycie nieruchomości. Nierzadko wśród wystawionych na sprzedaż działek znajdują się bardzo atrakcyjne lokalizacje przeznaczone pod działalność gospodarczą. Jednak gdzie szukać przetargów ogłaszanych przez podmioty publiczne oraz prywatne przedsiębiorstwa?

Wiedza to potęga… również gospodarcza

O ile ogłoszenia o przetargach na sprzedaż nieruchomości są publikowane z dużym wyprzedzeniem, to jednak zdarzają się przypadki, że sami zainteresowani dowiadują się o nich za późno. Powodem jest to, że tego rodzaju przetargi ogłaszane są na różnych stronach – w zależności od tego, kto jest ich właścicielem.

Przetarg na zbycie nieruchomości w sektorze publicznym

Każda jednostka samorządowa, taka jak gmina, miasto, powiat, jest zobligowana przepisami prawa do prowadzenia ogólnodostępnego Biuletynu Informacji Publicznej. Ta strona internetowa przeznaczona jest do publikowania strategicznych i ważnych dla samorządu aktów prawnych oraz informacji, w tym również ogłoszeń o przetargach na sprzedaż nieruchomości. Warto pamiętać: każdy z samorządów posiada swój własny odrębny Biuletyn Informacji Publicznej.

Działki w tym samym mieście, ale przetargi o sprzedaży w różnych biuletynach

Ogłoszenia o przetargach na sprzedaż nieruchomości znajdujących się obrębie jednego miasta, mogą być opublikowane w różnych biuletynach. Wynika to z faktu, że na tym samym obszarze znajdują się nieruchomości należące do różnych podmiotów (np. do powiatu, miasta lub też innych podmiotów publicznych). Jeżeli więc interesuje nas konkretna działka, warto dowiedzieć się, który z podmiotów jest jej właścicielem.

Przetargi nie tylko publiczne - firmy też sprzedają nieruchomości

Zupełnie inną kwestią jest przetarg na zbycie nieruchomości, która jest własnością prywatnego przedsiębiorstwa. Działki sprzedawane przez firmy są szczególnie atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów, ponieważ nierzadko posiadają odpowiednią infrastrukturę – np. biurowce, hale magazynowe czy przemysłowe.

Gdzie szukać przetargów ogłaszanych przez prywatne firmy?

Takie informacje każda firma publikuje na swojej stronie internetowej. W przypadku zainteresowania potencjalnego nabywcy konkretną nieruchomością - sprawa będzie miała prosty przebieg. Wystarczy kontakt z firmą, by uzyskać informacje, czy dana działka będzie wystawiona na sprzedaż. Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna, to pozostaje na bieżąco śledzić stronę firmy. Co jednak w sytuacji, gdy inwestor nie ma jasno skonkretyzowanych planów co do zakupu nieruchomości? Przeglądanie stron internetowych firm będzie wyjątkowo czasochłonne i może okazać się bezproduktywne. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą biura nieruchomości oraz branżowe portale z bezpłatnymi wyszukiwarkami.

Fachowe wsparcie biur nieruchomości

Dużą zaletą skorzystania z pomocy biura jest fachowe wsparcie podczas wyszukiwania oraz nabycia odpowiedniej nieruchomości. Agenci nieruchomości posiadają doskonałe rozeznanie, jakie atrakcyjne działki są przeznaczone do sprzedaży. Również procedury związane z przetargami na zbycie nieruchomości nie stanowią dla nich żadnej tajemnicy. Korzystanie z profesjonalnego wsparcia wiąże się jednak z kosztami – prowizją od udanej transakcji, która może przynieść zawrotne kwoty przy wysokiej cenie nieruchomości.

Oferty sprzedaży i przetargi na zbycie nieruchomości na portalu branżowym

Alternatywą dla biur nieruchomości są profesjonalne portale zajmujące się rynkiem nieruchomości -  warto tu wymienić stronę internetową Nieruchomości Orange. Posiada ona bezpłatną wyszukiwarkę, która pozwala na szybki i łatwy dostęp do wielu ofert sprzedaży nieruchomości z całej Polski. Odpowiednie filtry pozwalają ograniczyć ich zakres do województwa czy miasta. Opisy nieruchomości na portalu Nieruchomości Orange zawierają przydatne informacje takie jak: aktualny stan prawny, numery działek czy dokładna powierzchnia działki oraz znajdujących się na niej zabudowań. Dla firm, które poszukują odpowiedniego miejsca pod inwestycje, to z pewnością atrakcyjne i skuteczne narzędzie.

Gdzie szukać nieruchomości – online czy przez biuro? Taką decyzję powinien podjąć sam inwestor: czy wygodniej dla niego scedować tę sprawę na biuro nieruchomości czy samemu zaangażować się w aktywne poszukiwania.                  

Szukasz nieruchomości pod cele inwestycyjne? Nie wiesz jednak, gdzie szukać ogłoszeń o przetargach. Tu wyjaśniamy, jak skutecznie uzyskać do nich dostęp online!