Gdańsk: relacja ze spotkania regionalnego „Drugie życie budynków, czyli grunt to dobra lokalizacja”

30.10.2017

Relacja ze spotkania regionalnego w Gdańsku „Drugie życie budynków, czyli grunt to dobra lokalizacja”

19 października w gdańskim hotelu Hilton odbyło się spotkanie regionalne Nieruchomości Orange poświęcone idei rewitalizacji. Dyskutowano m.in. o tym,  jak ważne jest inwestowanie w starszą zabudowę miasta.

- Jeśli nie będziemy inwestować w wiekową tkankę miejską, serca polskich miast się wyludnią i życie przeniesie się na ich obrzeża, tam gdzie znajdują się galerie handlowe – mówił Paweł Buchman, dyrektor Nieruchomości Orange Polska.

Podkreślano, iż realizacje rewitalizacyjne nie są  najłatwiejszymi projektami. Tak jest w przypadku nieruchomości położonej w sercu gdańskiej Starówki, między ulicami  Długą i Ogarną.

- W tym przypadku doświadczony deweloper najpierw udał się do miasta z pytaniem, jakie są uwarunkowania dla tej nieruchomości, a dopiero potem zaczął się zastanawiać, jak w przyszłości będzie wyglądał jego model biznesowy – mówił Paweł Buchman.

Dla części obiektów znajdujących się w portfelu Nieruchomości Orange są już gotowe projekty ich przekształceń.

W naszej ofercie mamy ponad 600 nieruchomości na terenie całej Polski. Ich łączną wartość szacuje się na ponad 900 mln zł. Wiele budynków telekomunikacyjnych po sprzedaży doskonale funkcjonuje jako lofty, biura czy przychodnie – mówiła Małgorzata Stochmal, kierownik projektu Nieruchomości Orange Polska.

Maciej Klukowski, dyrektor obrotu nieruchomościami Orange Polska podkreślał, iż mocną stroną Nieruchomości Orange jest ich śródmiejskie położenie oraz względy technologiczne.

- Mamy dobrze położone nieruchomości. Potrzebujemy tylko odważnych inwestorów, którzy uwierzą w nasze lokalizacje i zrealizują na nich swoje wizje ( …) Nasze nieruchomości w tej chwili pokrywa lekka patyna. Wystarczą jednak stosunkowo niewielkie nakłady na elewację zewnętrzną i już można otrzymać ciekawe efekty. Budynki te były najczęściej wznoszone w systemie słupowym, większość ścian można więc wyburzyć, co daje duże możliwości aranżacyjne, a jeśli zachowamy istniejący układ pomieszczeń, to dadzą się one wykorzystać na gabinety, sale dydaktyczne czy sale szkoleniowe.

W czasie konferencji mówiono również o tym, że rynek mieszkań w Trójmieście  się kurczy, a  po nieruchomości mające za sobą czasy świetności sięgają także inwestorzy publiczni.

Organizatorem spotkania Nieruchomości Orange był dziennik „Rzeczpospolita”, a patronem  merytorycznym Polski Związek Firm Deweloperskich. Udział wzięli m.in. przedstawiciele firm Cresa, Allcon Investment w Gdyni,  Ekolan oraz  Biuro Rozwoju Gdańska.

Relacja ze spotkania